You are currently viewing Kuru Kek Pişirmeyi Nasıl Önleyebilirim?

Kekim Neden Kuru? Ve Kuru Kek Pişirmeyi Nasıl Önleyebilirim?

Kek hamurunuzu hazırlarken, fırından çıktıktan sonra kuru bir keki nasıl nemlendireceğinizi bulmak için uğraşmamak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Bir mutfak terazisi kullanın

Malzemelerin yanlış ölçülmesi, genellikle kuru kek pişirmenin ana nedenlerinden biridir. Tüm unların ağırlığı aynı değildir ) — örneğin bir bardak çok amaçlı un, bir bardak kek unundan daha ağırdır. “Pişirirken her zaman bir terazi kullanmalısınız” diye vurguluyor Osman Usta, en doğru ölçümü sağlayarak çok fazla un ekleyerek kuru bir kek elde etmenizi engelliyor. Ayrıca, ununuzu ölçmeden önce bir çırpma teli ile havalandırmak isteyebilirsiniz – özellikle kilerde bir süredir bekliyorsa – bu nedenle, ölçülüp karıştırıldığında kabarık ve sıkıştırılmamış olur.

İyi test edilmiş tariflere bağlı kalın

Bu işlerde yeni iseniz, basit, iyi test edilmiş tariflere bağlı kalmak nemli bir kek elde etmenize yardımcı olabilir, çünkü test edilmiş tarifler başarılı pişirme için gerekli olan uygun içerik oranına sahiptir. Ayrıca, küçük pişirme ikameleri uygun olsa da, pastanın son nem içeriğini etkileyebileceğinden ana bileşenlerin atlanması veya değiştirilmesi önerilmemektedir.

Uygun fırın tepsisini kullanın

Doğru fırın tepsisi, kekin kurumasını önlemede tüm farkı yaratabilir. Osman Usta, “Her şey ısının iletimi ile ilgili” diye açıklıyor. “Örneğin, cam ve silikon kalıplar ısıyı iyi iletmez ve kek pişirmek için önerilmez.” Bunun yerine, daha iyi ısı iletimi için yapışmaz tavalar ve koyu renkli tavalar önerir.

Fırın sıcaklığınızı kontrol edin

Her fırının performansı farklıdır, bu nedenle fırınınızın önerilen pişirme sıcaklığında olup olmadığını anlamanın tek yolu bir fırın termometresi kullanmaktır. Pişirdiğiniz fırının türü de fark yaratır. Örneğin, konveksiyonlu fırınlar geleneksel olanlardan farklı çalışır, bu nedenle hangisine sahip olduğunuzu bilmek sizi daha iyi bir fırıncı yapacaktır. Osman Usta, “Konveksiyonel fırınlar pastanızı dışarıdan daha hızlı pişiriyor” diye açıklıyor. “Bu harika çünkü o zaman pastanızın çok fazla kuruma şansı kalmıyor.”

Öte yandan, geleneksel fırınlar, bir rafta diğerine kıyasla daha sıcak piştikleri sıcak noktalara sahip olma eğilimindedir. Bununla mücadele etmek için, yalnızca fırınınızın iç sıcaklığını doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı olmak için değil, aynı zamanda çok sıcak bir fırına kek koymayı önlemek için bir fırın termometresi kullanmanızı önerir.

Pişirme sürenizi bilin

Kekinizin pişme süresi, fırınınızın sıcaklığı, kullanılan fırın türü ve hangi tavada pişirildiği gibi çeşitli nedenlerle tarifte belirtilenden farklı olabilir. Daha yüksek irtifalarda pişirmek de pişirme süresini etkileyebilir. Altın kahverengi ve sert olup olmadığını kontrol ederek kekinizi izleyin. Ortasına kürdan da batırabilirsiniz – temiz çıkarsa kekinizi fırından çıkarın.