You are currently viewing Doğum Günü Pastası Ve Mumların Tarihi

Pastasız bir doğum günü partisi, parti değildir… Ama nedenini hiç merak ettiniz mi? Elbette çoğu insan pasta sever (şaka yapmıyorum! sevmiyorum diyenleri de ikna ederiz). Ama bugün bildiğimiz doğum günü gelenekleri – pasta, şarkı, mumlar, dilek – ne zaman ve nasıl başladı?

Doğum Günü Pastasının Tarihi

İlk gerçek doğum günü pastasının Orta Çağ’da Almanya’da yapıldığına inanılıyor. Almanlar, çocukların doğum günlerini pasta ile kutlayarak ve bu kutlamaya “Kinderfest” (Çocuk Partisi) adını vermişler.

Doğum günü Pastaları başlangıçta kaba, ekmeğe benzer bir üründü ve daha sonra “Geburtstagstorte” (Doğum Günü Pastası)  adı verilen çok daha tatlı bir versiyon haline geldi.

17. yüzyılda doğum günü pastaları krema, katmanlar ve çiçekler gibi süslemelerle daha ayrıntılı hale getirildi. Ancak, bu tür pastalar, yüksek fiyatlı malzemelerden yapılması nedeniyle yalnızca zengin, üst sınıf tarafından yaptırılabiliyordu.

18. yüzyılda, yiyecek ve pişirme kapları daha erişilebilir ve dolayısıyla uygun fiyatlı hale geldi. Bununla birlikte, pasta fiyatları önemli ölçüde düştü ve üretilen pasta sayısı önemli ölçüde arttı.

Doğum Günü Mumlarının Tarihi

Bir teori, pastanın üzerine mum koyma geleneğinin Antik Yunanistan’da başladığıdır. Yunanlılar ay tanrıçası Artemis’i onurlandırmak için yuvarlak pastalar yaparlardı. Pastanın üzerindeki yanan mumlar, ayın parıltısını temsil ediyor ve mumlardan çıkan duman, dualarını ve dileklerini göklerde yaşayan Tanrılara taşıdığına inanıyorlardı.

Bazı bilim adamları, geleneğin aslında Almanya’da başladığına inanıyor, burada “yaşam ışığını” temsil etmek için pastanın üzerine bir mum yerleştirildiği söyleniyor.

Bugün çoğu batı kültürü doğum günlerini pasta, yanan mumlar ve doğum günü şarkısıyla kutlar. Mum sayısı genellikle kutlanan kişinin yaşını temsil eder. Birçoğu, tüm mumları bir nefeste üflerken sessiz bir dileğin yapılması gerektiğine inanıyor. Ha birde dileğin gerçekleşmesi için başkasına anlatılmaması gerekiyormuş.

Bir zamanlar basit bir hamur işi olan şey, şimdi karmaşık çeşitler ve tatlar dünyası haline geldi. En popüler tatlardan bazıları; Orman meyveli pasta, çikolatalı pasta, beyaz çikolatalı pasta, fıstıklı pasta, muzlu ve çikolatalı pasta, Kit katlı pasta, narlı pasta gibi birçok türleri bulunuyor. Mmm, artık acıkıyoruz! Bir dahaki sefere arkadaşlarınız ve ailenizle mutlu bir şekilde doğum gününü kutladığınızda, bu eğlenceli ve ilginç geleneğin uzun tarihini hatırlayın.

Görsel Kaynağı: Cup of Couple